To wniosek z Konferencji Stron Porozumień Sektorowych, która odbyła się 22 listopada 2022 r. w Warszawie.
Podczas paneli otwierających konferencję, dotyczycących min. bezpieczeństwa energetycznego Polski eksperci bazowali głównie na danych statystycznych dotyczących biogazu, energii wiatrowej i energii PV oraz jak wzrósł udział w stosunku do lat poprzednich.
Ciekawe jest to, że w Polsce mamy większe zatrudnienie w sektorze PV niż np. w Niemczech, co powinno wpływać na dynamikę rozwoju tego rynku.
Panel dyskusyjny „Rozwój krajowego przemysłu urządzeń fotowoltaicznych”, w którym uczestniczyli głównie przedsiębiorcy czyli przedstawiciele producentów, wykonawców instalacji podsumował wnioski z dyskusji w następujący sposób:
– polskie komponenty są dobrej jakości, tańsze i zasilają polską gospodarkę, dlatego trzeba być świadomym, że wybór polskiego producenta albo wykonawcy jest ważny dla rozwoju sektora OZE
– na niekorzyść rozwoju przedsiębiorstw polskich w tym sektorze wpływa niestabilność prawa energetycznego i to co głównie trzeba zrobić w tym obszarze, to dać czas przedsiębiorcom na przygotowanie się do zachodzących zmian.
Panel dyskusyjny „Rozwój nowych segmentów fotowoltaiki i integracji z siecią” był dyskusją z perspektywy różnych stron branży: przedsiębiorcy, kierownika dystrybucji, specjalista od magazynowania energii, eksperta z bankowości. Takie ujęcie problematyki PV pozwoliło zobaczyć różne perspektywy dzisiejszego rynku i wypracować podczas dyskusji wspólne stanowisko ekspertów – szansą na stabilizację sytuacji jest zastosowanie magazynów energii oraz mieszane warianty pozyskiwania energii w różnych źródeł.
Końcowe wystąpienia skupiały uwagę uczestników konferencji na temacie potrzeb edukacyjnych dotyczących OZE.
Wydarzenie było aktywnie promowane w mediach internetowych. Zapraszamy do skorzystania z poniższych linków
OTWARCIE konferencji:
1) Twitter https://twitter.com/MKIS_GOV_PL,
2) Facebook https://www.facebok.com/MKISGOVPL,
PANELE TEMATYCZNE:
3) Youtube:
Panel sektorowy: Fotowoltaika
Panel sektorowy: Morska Energetyka Wiatrowa
Panel sektorowy: Biogaz i Biometan